16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Германските медиуми за „заминување на човек кој сакаше да биде како Орбан“

НАЈЧИТАНО

Многу германски медиуми направија опсежна анализа на „политичкиот пресврт во Алпската Република“. Се прашуваа што значи резултатот од парламентарните избори за Словенија, а што за остатокот од Европа.

„Лево-зелена надеж“ е насловот на написот објавен вчера во германскиот весник Die Tageszeitung. Во него, дописникот на лево-либералниот берлински весник забележува дека по победата на Емануел Макрон во Франција и промената на власта во Словенија, „многу луѓе кои размислуваат одговорно истргнале камен од срцето“.

Весникот посочува дека по изборите во Словенија е јасно дека надворешнополитичките амбиции на Јанез Јанша да ја дестабилизира либералната демократија во Европа заедно со Унгарија и другите десничарски популистички лидери се запрени. „Фактот што националистичките екстремисти како босанскиот Србин и пријателот на Путин, Милорад Додик сега тагуваат е знак на надеж“, заклучува дописникот на германски весник на Балканот.

Фотографија на Роберт Голоб – а не на Макрон – беше објавена на насловната страница на берлинскиот дневен весник со наслов „Големата изборна победа против десницата“.

Човек кој сакаше да биде како Орбан
Германскиот магазин Der Spiegel на својата веб-страница пишува за „заминување на човек кој сакал да биде како Орбан“ и наведува дека Словенците со рекордно учество го „избришале“ премиерот Јанша од оваа позиција.

Јавниот ТВ сервис АРД наведува дека Словенците решиле да ја сменат власта и ја избрале слободата. „Победник на изборите е Либерално-зеленото движење за слобода, а контроверзниот популист Јанша претрпе тежок пораз“, додаваат тие.

Берлинскиот Тагесшпигел во својата анализа исходот од парламентарните избори во Словенија го нарекува „политичка промена“. Според нив, Голоб „на Словенците им ветил зелена економска трансформација, модернизација на социјалната држава и отворено општество засновано на владеење на правото“. Тагесшпигел се прашува и кој е Роберт Голоб. Тој е опишан како менаџер и инженер, хипи и јапи, почетник и рутински човек во исто време. Тие додаваат дека тоа не е нова сила, туку „воспоставена величина во Алпската Република“, особено во економските кругови.

„Популистите изгубија друга земја“
Еуроњуз го опиша исходот од парламентарните избори во Словенија можеби исто толку важен како и исходот од претседателските избори во Франција. „По Франција, европските популисти загубија уште една земја“, велат тие, мислејќи на поразите на Бојко Борисов во Бугарија и Андреј Бабиш во Чешка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО