2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Германскиот канцелар му порача на Путин да почне преговори

НАЈЧИТАНО

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека рускиот претседател Владимир Путин повеќе не може да победи на бојното поле. На заедничката прес-конференција во Берлин со претседателот на Кипар Никос Анастасиадис, Шолц повика на итен прекин на „руското бомбардирање на цивилното население“.

– Фактот што Русија со недели ги фрла своите бомби врз цивилната инфраструктура во Украина не само што е неподносливо, туку и јасно кршење на меѓународното право. Постапките на Русија уште еднаш покажаа колку Путин е безмилосен. Повторно апелирам до Путин да престане со бесмисленото убиство и целосно да ги повлече војниците од Украина и да се согласи на мировни преговори – изјави Шолц, пренесува Дојче веле.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО