25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Германска тајна служба: Путин е подготвен да го опседи Киев, тој ќе го уништи градот

НАЈЧИТАНО

Германските медиуми јавуваат дека експерти од Федералната разузнавачка служба (БНД) и Бундесверот секојдневно го анализираат движењето на руските војници и отпорот на украинските вооружени сили.

Прогнозите на германската тајна служба за можниот натамошен тек на војната не се многу оптимистички, наведува АРД.

Според германските безбедносни кругови, Москва има намера што поскоро да ја преземе контролата врз источна Украина, а се уште има планови за преземање на градот Киев. Најкрвавата фаза од војната можеби допрва доаѓа. Војската на Путин сè уште не користела дел од вооружените системи во нивниот арсенал, а некои единици подготвени на границата сè уште не се употребени, наведува БНД.

Луѓето околу Путин сè уште се целосно лојални
Во моментов нема докази дека руската агресивна војна би ја загрозила моќта и влијанието на Путин. Напротив: луѓето околу него се уште се лојални на претседателот, велат изворите на БНД. Шпекулациите за здравјето на Путин, според безбедносните кругови, не помагаат, а нема конкретни докази за болеста.

Сепак, постојат докази дека рускиот владетел се повеќе се повлекува во последните месеци, велејќи дека првенствено читал историски и идеолошки списи, а пишувал и свои трактати. Речиси престана да се занимава со прашања од домашната и економската политика.

Според германските безбедносни кругови, по една недела војна, руските загуби се секако далеку поголеми од официјалните бројки за околу 500 загинати и 1.600 ранети војници. Фрустрацијата е голема во руската војска, направени се логистички грешки, а снабдувањето со храна, бензин и муниција не се одвива без проблеми. Според германски безбедносни извори, извештаите за напуштен и разочаран воен персонал се сметаат за веродостојни.

Путин намерно испратил неискусни војници во првиот бран?
Во првите бранови на напади, главно неискусни, беа распоредени млади војници кои често беа на воена служба. Веројатно намерно, велат германските експерти за безбедност.

Тактиката би можела да биде дека овие единици би можеле дури и да бидат жртвувани за првично да се вклучат и исцрпат украинската армија во исцрпувачка борба. После тоа, ќе бидат распоредени нови, подобро опремени и многу поискусни единици, на пример за поставување на опсадни прстени низ градовите, а за очекување е, според БНД, главниот град Киев на крајот да биде окупиран. Кога тоа ќе се случи, не е јасно. На ова може да му претходи продолжена воена опсада и опсада на градот, со катастрофални последици за населението и колапс во снабдувањето со вода за пиење, храна и електрична енергија.

Киев ја очекува судбината на Грозни
Во такво сценарио, руската војска потоа може да создаде хуманитарен коридор, заедно со понуда цивилите безбедно да го напуштат градот.

Во најлош случај, московските трупи тогаш би ги гледале преостанатите луѓе како непријателски борци и соодветно би се бореле.

Слично на првата чеченска војна во средината на 1990-тите, во која главниот град Грозни беше во голема мера уништен.

Шефот на БНД беше во Киев на првиот ден од рускиот напад
Кога знаците веќе укажуваа на војна, претседателот на БНД Бруно Кал минатата недела отпатува во украинскиот главен град Киев. На маргините на Минхенската безбедносна конференција, неговите украински колеги лично побараа од него да не ја откажува долго планираната посета.

Но, заминувањето на шефот на БНД се покажа многу потешко од планираното. Во средата, на 23 февруари, Кал полета за Киев со мала делегација. Авионот веднаш полетал и полетал во соседна држава. Тие не сакаа да ризикуваат да бидат уништени во ракетен напад, па дури и да паднат во рацете на руската армија.

Рускиот напад потоа се случи во раните утрински часови наредниот ден, четврток, 24 февруари. Кал тргна на пат назад за Германија. Но, тоа повеќе не беше можно со авион, па конвој од неколку возила се упати кон Полска, што се покажа тешко и одземаше многу време, бидејќи многу Украинци веќе беа во бегство. Шефот на БНД се врати во Берлин дури во петок, 25 февруари

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО