Германската фондација „Фридрих Еберт“ потврди дека подготвила нацрт на статутот на ЗСО

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германската фондација „Фридрих Еберт“ потврди дека го подготвила статутот на Заедницата на општини со српско мнозинство (ЗСО) на Косово, чие формирање е договорено во рамките на дијалогот меѓу Приштина и Белград.

Рене Шле од таа организација смета дека овој нацрт е „добра основа за која – по објавувањето – заслужува да разговараат владини и невладини актери“, пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ).

„Ќе организираме јавна презентација на нацртот навремено“, изјави Шле за РСЕ, но не прецизираше кога.

Во Косово има вкупно десет општини со српско мнозинство. Шест се наоѓаат јужно од Ибар: Грачаница, Ново Брдо, Штрпце, Ранилуг, Клокот и Партеш. Останатите четири, северна Косовска Митровица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток, се територијално поврзани на север.

Властите во Косово се уште не ја коментираат оваа вест, додека претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека создавањето на Статутот е дело на менаџерскиот тим, а не на некоја невладина организација.

Вучиќ на 16 јануари гостуваше на ТВ Хепа и праша како може една германска невладина организација да зборува за надлежностите на ЗСО.

И директорот на Канцеларијата за Косово во Владата на Србија, Петар Петковиќ, неделава оцени дека нацрт-статутот на Заедницата на општините со српско мнозинство треба да го подготви Менаџерскиот тим врз основа на Бриселскиот договор, а не невладина организација.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img