Германија ќе и испорачува тенкови на Украина, истото го ветуваат и САД

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германија даде зелено светло за испорака на тенкови „Леопард“ во Украина, соопшти денеска во Берлин портпаролот на германската влада Штефен Хебестрајт, пренесоа странските новински агенции. Истото треба да го направат и САД, ветуваат тенкови на Киев Абрамс. Москва веќе го осуди ова и рече дека тоа е „уште една очигледна провокација“ и дека западните тенкови ќе бидат уништени на украинските боишта.

Германија ќе и достави на Украина 14 главни борбени тенкови Леопард 2А6 од залихите на германската армија, а во исто време им даде дозвола на другите земји да го снабдуваат Киев со споменатите тенкови.

Киев и неколку западни земји, вклучително и Полска, веќе подолго време ја повикуваат Германија да даде дозвола за набавка на тенкови Леопард, кои неколку европски земји се подготвени да и ги достават на Украина. Како производител, Германија мора да го одобри целиот извоз на тенкови, вклучително и од други земји, но досега не сакаше да го стори тоа.

Барањето беше објавено во понеделникот од полскиот премиер Матеуш Моравјецки, кој тогаш рече дека Полска ќе испрати тенкови во Украина дури и без согласност на Германија.

Се очекува истото да го направат и Соединетите Американски Држави (САД). Локалните медиуми во вторникот објавија дека и Американците се подготвени да ги испорачаат своите тенкови Абрамс во Киев. Според Ројтерс, се очекува да бидат испорачани 30 вакви борбени тенкови, а официјална потврда може да се очекува денеска, јавуваат странските медиуми.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред неколку дена изјави дека на Украина треба да и се обезбедат потешки и понапредни системи. Во исто време, тој предупреди дека Русија не покажува знаци за промена на нејзините цели. „Единствениот начин до траен мир е јасно да му се стави до знаење на рускиот претседател Владимир Путин дека нема да победи на бојното поле. Затоа мораме да обезбедиме потешки и понапредни системи“, додаде тој.

„Тоа е очигледна провокација“ Кремљ веќе реагираше на снабдувањето со тенкови за Киев, предупредувајќи дека овие испораки може дополнително да ги влошат односите меѓу западните земји и Москва. И рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов оцени дека тоа е „уште една очигледна провокација“. „Очигледно е дека Вашингтон намерно се обидува да ни нанесе стратешки пораз“, изјави Антонова за Ројтерс.

Кремљ: Западните тенкови ќе бидат уништени во Украина
Доколку западните земји и достават борбени тенкови на Украина, тие ќе бидат уништени на бојното поле, предупреди денеска Кремљ, во светло на очекуваната официјална одлука на Германија да одобри испорака на тенкови „Леопард“ за Киев. Одлуката за испорака на американски тенкови Абрамс на Украина се очекува официјално да биде објавена денеска во Вашингтон, пренесува германската прес-агенција dpa.

„Технолошки ова е неуспешен план. Ова е преценување на потенцијалот што ќе го додаде на украинската војска. Овие тенкови горат како и сите други. Тие се само многу скапи“, изјави денеска на новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува француската новинска агенција АФП.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img