28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Германија: Се е подготвено за брза ратификација на членството на Финска и Шведска во НАТО

НАЈЧИТАНО

Германија ги направи сите подготовки за брз процес на ратификација доколку Финска и Шведска решат да аплицираат за членство во НАТО, изјави во неделата министерката за надворешни работи Аналена Баербок, нагласувајќи ја потребата на двете земји од безбедносни гаранции.

„Германија подготви сè за брз процес на ратификација“, им рече таа на новинарите на вториот ден од разговорите со колегите од НАТО во Берлин, додавајќи дека министрите на саботната вечера се согласиле дека не треба да има сива зона помеѓу времето на аплицирање и пристапувањето.

„Ако решат да се приклучат, можат брзо да се приклучат… Мораме да се погрижиме да им дадеме безбедносни гаранции, не треба да има транзициски период, сива зона каде што нивниот статус е нејасен“, рече таа.

Таа мислеше на период на ратификација кој може да трае до една година, во кој нордиските земји сè уште нема да бидат заштитени со членот 5 на НАТО, кој гарантира дека нападот врз еден сојузник е напад на сите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО