7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Германија и Франција се против визната забрана на ЕУ за руските туристи

НАЈЧИТАНО

Европската унија не смее да ги спречи руските туристи да го посетат блокот, порачаа Германија и Франција пред состанокот на министрите за надворешни работи во Прага, на кој ќе се разговара за барањата на балтичките земји и некои други членки за забрана на визите за Русите.

„Иако ја разбираме загриженоста на некои земји-членки во овој контекст, не треба да ја потценуваме трансформативната моќ на искуството од прва рака на живеење во демократски системи, особено за идните генерации“, се вели во француско-германскиот документ што го виде Ројтерс во вторникот.

„Нашата визна политика треба да го одразува ова и да продолжи да дозволува контакти меѓу луѓето во ЕУ и руските граѓани кои не се поврзани со руската влада.

Подоцна во вторник, министрите за надворешни работи на ЕУ се собраа на дводневен состанок во Прага.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО