4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Германија и САД во потрага по заеднички именител: кои тенкови ќе ги добие Украина?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украина сака модерно тешко оружје од западните партнери, за чии испораки ќе се разговара утре како дел од контакт групата за помош на Украина. Германија, особено, беше под притисок, бидејќи сè уште не го укинала правото на вето за испорака на модерни тенкови Леопард 2 за Украина. Според неофицијални информации на агенцијата Ројтерс, Берлин го условува укинувањето на забраната за извоз на тенкови со извоз на американски Абрамс, што не сакаат да го направат во САД. Отворените прашања за снабдување со оружје денеска во Германија ги решаваат германскиот и американскиот министер за одбрана Борис Писториус и Лојд Остин.

Третиот состанок на контакт групата за помош на Украина ќе се одржи во петок во воздухопловната база Рамштајн во Германија. Според предвидувањата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, членките на алијансата ќе му обезбедат на Киев „потешко и помодерно оружје“ што Украина го очекува од своите западни сојузници.Столтенберг на Светскиот економски форум во Давос во средата рече дека главната порака на состанокот во американската воена база Рамштајн ќе биде „повеќе поддршка, понапредна поддршка, потешко и помодерно оружје“ за Украина. Сепак, тој не кажа дали на состанокот ќе биде објавена испораката на модерните тенкови Леопард 2, кои Киев постојано ги барал. Можеби го имал на ум британското ветување дека ќе го снабдува Киев со 14 главни борбени тенкови Челинџер 2.

На разговорите во Рамштајн ќе присуствува и новиот германски министер за одбрана Борис Писториус, кој веднаш по неговото назначување во вторникот се најде под притисок на Киев, велејќи дека очекуваат тој да дејствува решително и брзо. Според тоа, се очекува на состанокот да се разговара и за набавка на германски борбени тенкови Леопард 2. Германија, каде што се произведуваат овие тенкови, игра клучна улога во тоа, бидејќи владата во Берлин мора да одобри секој извоз на споменатите тенкови, вклучително и од други земји, пренесува германскиот печат агенција dpa.

Германија се уште не одобрила извоз на леопарди. Според новинската агенција Ројтерс, која се повикува на извори во германската влада, се вели дека Берлин е подготвен да го укине ветото доколку САД и ги испратат на Украина своите тенкови Абрамс, кои исто така се модерни и споредливи во однос на способностите. За германскиот канцелар Олаф Шолц, според германски Билд, важно е Европа и САД заедно да испратат борбени тенкови во Киев, за да не може рускиот претседател Владимир Путин да го подели НАТО. Американските власти, пак, инсистираат на тоа дека тенковите Абрамс се несоодветни за украинската армија, бидејќи нивните мотори користат премногу гориво, кое Украинците не би можеле да го снабдуваат на фронтот.

Како што јави новинската агенција Ројтерс, американскиот министер за одбрана Лојд Остин веќе пристигна во Германија за да разговара со својот германски колега Писториус за дилемите во снабдувањето со тенкови.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски исто така го критикуваше колебливоста на Берлин во врска со снабдувањето со тенкови. „На пример, ако кажете: Јас ќе ви дадам тенкови, ако некој друг ќе даде тенкови. Мислам дека ова не е вистинската стратегија“, рече тој, без директно да го спомене канцеларот Шолц, пренесува dpa.

Домаќин на состанокот на контакт групата, во која се повеќе од 40 земји (членки и не-членки на НАТО алијансата), повторно ќе биде Остин, а ќе има за цел да ја претстави воената ситуација во Украина и можниот понатамошен развој на настани. Учесниците ќе разменат мислења и за тоа како дополнително да се зајакне поддршката за Украина за да може уште поефикасно да се спротивстави на руската агресија. На средбата ќе присуствува и Столтенберг, кој, според најавите на алијансата, на маргините, меѓу другите, ќе се сретне и со украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников.

Борис Писториус и Лојд ОстинБорис Писториус и Лојд Остин (Фабрицио Бенш/РОЈТЕРС)
Од Словенија на средбата ќе учествуваат државниот секретар во Министерството за одбрана Дамир Чрнчец и началникот на Генералштабот на словенечката армија Роберт Главаш, потврдија од Министерството за одбрана за СТА.Дали Западот сепак ќе и го испрати на Украина тешкото оружје што го сака?
Украина веќе неколку месеци се обидува да добие дополнителна помош од своите западни сојузници во форма на тешко вооружување, вклучително и тенкови, но западните земји не сакаа да го сторат тоа, бидејќи веруваа дека Москва може да ја толкува таквата поддршка како нивен влез во војна.

Меѓутоа, во последните недели, реториката на Запад донекаде се промени. На почетокот на јануари, Франција, Германија и Соединетите држави ветија дека ќе и снабдат на Украина француски лесни тенкови AMX-10 RC, 40 германски пешадиски борбени возила Мардер и 50 американски пешадиски борбени возила Бредли. Во саботата британскиот премиер Риши Сунак најави испорака на 14 тенкови Челинџер 2. Со ова Велика Британија стана првата земја која го одобри барањето на Киев за тешки тенкови.

Во вторникот, холандскиот премиер Марк Руте по состанокот со американскиот претседател Џо Бајден објави дека Холандија ќе и го понуди системот за воздушна одбрана „Патриот“ на Украина, приклучувајќи им се на САД и Германија, кои веќе ги ветија овие напредни противракетни системи. Во меѓувреме, во понеделникот, украинските војници започнаа со обука во САД за користење на системот Патриот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кои функционери ќе се поклонат пред гробот на Гоце Делчев

Во чест на 151-годишнина од раѓањето на великанот на македонското револуционерно дело и државност Гоце Делчев, в сабота повеќе делегации ќе положат цвеќе во...

ЕСЧП на 16 февруари ќе ја објави одлуката за повлекувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов за поранешни функционери и други лица кои...

Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) на 16 февруари ќе ја објави одлуката за повлекувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорге Иванов...

Еве до кога е рокот да се сменат табличките на возилата со ознаката „МК“

Од министерството за внатрешни работи преку соопштение ги информираа граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила, на обврската дека заклучно со 12.02.2024 мора...
spot_img
spot_img
spot_img