28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Германија испраќа тешка артилерија, погледнете каков „ѕвер“ пристигнува во Украина

НАЈЧИТАНО

Германија испраќа тешка артилерија, погледнете каков „ѕвер“ пристигнува во Украина
Германија ќе и испорача на Украина седум оклопни хаубици од типот 2000, изјави германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт.

„Германската влада сака да ја зајакне борбената готовност на украинските војници со испорака на седум оклопни хаубици од типот 2000“, рече министерката за одбрана Кристин Ламбрехт (германската Социјалдемократска партија), која моментално е во посета на германските војници во Словачка.

Министерот објасни дека овие хаубици излегуваат од ремонт и моментално не се во активниот состав на Бундесверот, така што нивната испорака нема да ја ослаби одбранбената способност на германските воени сили.

Заедно со испораката на оклопни хаубици, Ламбрехт најави и обука на украинските војници за ракување со тоа оружје. Обуката треба да започне следната недела во базата во Идар-Оберштајн, а на обуката ќе учествуваат и припадници на холандските вооружени сили.

Оклопните хаубици 2000, произведени од германскиот производител на оклопни возила Krauss-Maffei Wegmann (KMW), според експертите, се меѓу најмодерните артилериски оружја. Досегот на муниција е до 40 километри.

Пред неколку недели, по жестоки дебати, Бундестагот одобри испорака на тешко оружје за Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО