16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Германија испраќа повеќе гас во Полска

НАЈЧИТАНО

Протокот на гас од Германија до Полска преку гасоводот Јамал-Европа се зголемил за 14 отсто во понеделникот, покажаа во понеделникот податоците од операторот на гасоводот Gascade.

Утрово на мерното место Малноу од Германија во Полска течеле 3.460.304 киловат-часови гас на час, наспроти 3.044.047 киловат-часови на полноќ.

Гасоводот Јамал-Европа испорачува руски гас во Европа, но Москва го забрани бизнисот со сопственикот на полскиот дел од гасоводот во мај поради санкциите на Западот наметнати на Русија поради нејзината инвазија на Украина.

Во меѓувреме, Русија, исто така, целосно ги прекина испораките за Германија преку гасоводот Северен тек 1 поради редовното годишно одржување кое започна на 11 јули, покажуваат податоците на операторот.

Работата треба да заврши на 21 јули, а владите, пазарите и компаниите стравуваат дека испораките би можеле да бидат суспендирани на подолг период. Во меѓувреме, цените на бензинот на европскиот пазар драстично пораснаа.

„Газпром“ и пред почетокот на работите ги намали пратките за 60 отсто, со образложение дека турбината што ја испратила на сервис на германски „Сименс“ не е вратена. Сименс ја испрати турбината во фабрика во Канада, која го блокираше нејзиното враќање поради санкции.

Во меѓувреме, по преговорите со Берлин, Отава одлучи да ја врати турбината во Германија, а рускиот весник Комерсант, повикувајќи се на упатени извори, објави дека турбината во Германија пристигнала со авион на 17 јули.

Во Словачка денеска, како и завчера, треба да пристигнат 36,9 милиони кубни метри руски гас, покажуваат податоците на украинскиот оператор за резервации на капацитети за испорака преку граничниот пункт Велка Капушани.

Рускиот производител на гас Гаспром објави дека во понеделникот испраќа 41,5 милиони кубни метри гас во Европа преку влезната точка Суџа во Украина, во споредба со 41,0 милиони кубни метри еден ден претходно.

Украина повторно го отфрли барањето гасот да се испорачува преку нејзина територија и преку влезната точка Сокрановка, објави Гаспром.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО