5.3 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Германија за прв пат официјално најави можна гасна криза

НАЈЧИТАНО

Германија во средата ја објави првата фаза на подготвеност за можна криза со снабдувањето со гас, повикувајќи ги граѓаните и компаниите да ја намалат потрошувачката бидејќи Русија навести прекин на испораките доколку гасот не се плаќа во рубли.

-„Снабдувањето е сè уште безбедно, во моментов нема одложувања, но треба да ги засилиме нашите мерки на претпазливост за да бидеме подготвени во случај на ескалација на страната на Русија“, рече министерот за економија Роберт Хабек во изјавата.

Одлуката на Хабек ја активира фазата на подготвеност на планот за снабдување со гас во случај на криза, кој предвидува заштеда на гас, обезбедување снабдување и снабдување на домаќинствата со доволно гориво.

„Тоа значи дека сите корисници на гас, од бизниси до домаќинства, мора да ја намалат потрошувачката што е можно повеќе“, рече министерот за економија, додавајќи дека „секој киловат час е важен“.

Подготвеноста вклучува собирање кризен тим за анализа и проценка на ситуацијата со снабдувањето за да се утврди дали треба да се преземат дополнителни мерки за да се подобри безбедноста на снабдувањето, се вели на веб-страницата на Министерството за економија.

Русија минатата недела објави дека ќе прифаќа плаќања само во рубљи, што е прекршување на договорот, а членките на Г7 го одбија барањето, соопшти германското Министерство за економија.

Москва, сепак, повтори дека ќе прифати само перење, заканувајќи се во спротивно ќе ги прекине испораките, додаваат тие.

Клаус Мулер, шеф на регулаторот на дистрибутивната мрежа, на Твитер напиша дека целта на објавувањето на подготвеноста за кризи е да се избегне влошување на ситуацијата со снабдувањето, апелирајќи до граѓаните и компаниите да бидат подготвени за „сите сценарија“.

Германија исполнува 30 отсто од побарувачката за гас од Русија, која беше строго санкционирана од западните земји поради нападот врз Украина. Европа продолжува да купува руски гас, но сака да го намали снабдувањето и на крајот да биде целосно независна од испораките од Русија.

Русија минатата недела објави дека во иднина ќе ги наплати „непријателските земји“ кои и воведоа санкции исклучиво во рубли. Централната банка и Министерството за финансии треба да објават детали за механизмот во четврток.плин

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО