Германија го прими официјалното полско барање за испорака на германски тенкови Леопард на Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германија го прими официјалното полско барање за испорака на германски тенкови Леопард на Украина, изјави министерот за одбрана на Полска, Мариуш Блашчак. Германскиот министер за одбрана Борис Писториус ги охрабри земјите кои имаат тенкови Леопард да почнат со обука на украинските војници, иако Германија сè уште не дала формално одобрување за нивна испорака во Украина.

– Јас вербално ги охрабрив партнерските земји кои имаат тенкови Леопард подготвени за испорака да започнат со обука на украинските сили, наведе Писториус на заедничката прес-конференцијата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Берлин.

Столтенберг изрази уверување дека Алијансата наскоро ќе најде решение за испорака на борбени тенкови на Украина.

– Во овој клучен момент од војната, мораме да обезбедиме потешки и понапредни системи за Украина и тоа мораме да го направиме побрзо. Консултациите меѓу сојузниците ќе продолжат и уверен сум дека наскоро ќе имаме решение – изјави Столтенберг.

Германија, која мора да одобри каков било реекспорт на тенковите Леопард, досега се воздржуваше, стравувајќи дека тоа би можело да ја поттикне Москва да го ескалира конфликтот.

Владата во Киев побара тенкови Леопард 2 од германско производство, еден од најкористените западни тенкови, за да може да ги пробие руските линии и да ја врати украинската територија под своја контрола.

Земјите-членки на НАТО и САД на минатонеделниот состанок во Германија не успеаја да го убедат Берлин да дозволи испорака на Леопардот во Украина.

Русија соопшти дека испораката на тенковите Леопард би значело на НАТО во конфликтот.

– Земјите кои учествуваат, директно или индиректно, во испраќањето оружје во Украина и во подигнувањето на нејзиното технолошко ниво сносат одговорност за продолжување на конфликтот – изјави вчера портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека „украинскиот народ е тој што ќе ја плати цената за сета таа псевдоподдршка”.

Во меѓувреме, Вашингтон се премислува околу плановите за пролетна украинска офанзива.

Нема друг начин да се изведе голема украинска офанзива оваа година, а таа да не го вклучува полуостровот Крим“. Ова е новиот став на американските власти кои, според неименуван извор за Њујорк тајмс го смениле мислењето околу вооружувањето на Украина. По неколку месеци убедување со Украинците, администрацијта на Џо Бајден признала дека може да му обезбеди помош на Киев, дури и ако таквиот потег го зголеми ризикот од ескалација на војната, пишува весникот.

Ова е во спротивност со изјавите на САД деновиве дека нема да ѝ достават тенкови „Абрамс“ на Украина и кои ја преупредија земјата да не планира голема офанзива. Истовремено, американската одлука ги предомисли Германците во нивната решеност да испратат „Леопарди“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img