3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Германија: Америка ни продава гас по астрономски цени

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германскиот министер за економија во средата се пожали на „астрономските“ цени што ги бараат германските „пријателски“ земји, првенствено САД, за испорака на гас, наместо за испораки од Русија.

„Некои земји, дури и пријателски, бараат астрономски цени“, рече Роберт Хабек во интервју за провинцискиот дневен весник „Ноје оснабрикер цајтунг“ во средата.

„Ова е проблем“, рече министерот и ја повика Европската комисија да „разговара“ со овие земји.

По инвазијата на Украина, Русија прво значително го намали снабдувањето со гас за Германија, а на почетокот на септември го прекина. Пред конфликтот, Германија увезуваше 55 отсто од гасот од Русија.

За да ја гарантира својата енергетска сигурност и да ја спаси индустријата, која е голем потрошувач на гас, Берлин мораше да ги диверзифицира своите извори на снабдување и значително да го зголеми купувањето на течен природен гас (LNG), кој е многу поевтин за увоз.

Земјата – како и целиот континент – се сврте кон САД, а европскиот увоз на ЛНГ скокна од 28 на 45 проценти помеѓу 2021 и 2022 година.

Хабек конкретно ги таргетираше американските добавувачи.

„САД се свртеа кон нас кога експлодираше цената на нафтата (…) Мислам дека таквата солидарност ќе биде корисна за амортизација на цената на гасот“, рече министерот.

Истовремено, Берлин ја повикува Европската унија да го координира купувањето на гас за да се намали цената.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img