7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Геополитика и шоу-бизнис: главниот фаворит на Украина за победа на Евровизија

НАЈЧИТАНО

Кич, раскош и геополитика. На изборот за песна на Евровизија, кој се враќа на малите екрани следната недела, Украина е фаворит за победа, а Русија има забрана за настап.

Песната „Стефанија“ на украинската фолк-рап група „Калуш оркестар“ е главниот фаворит за победа на натпреварот што годинава ќе се одржи од 10 до 14 мај во италијанскиот град Торино. Организаторите и забранија на Русија да се натпреварува кон крајот на февруари, само еден ден по почетокот на инвазијата на Украина.

Поради стиховите како „Секогаш ќе го најдам патот дома, дури и ако сите патишта се уништени“, обложувалниците очекуваат Украина да има огромна јавна поддршка. Водечките обложувалници на прво место ја ставија украинската група Калуш Оркестар, а второто место го зазедоа италијанските претставници. Махмуд и Бланко сакаат да го повторат минатогодишниот успех на Италија со песната „Бривиди“, кога победи Манескин со песната „Zitti e Buoni“.

Но, на Евровизија минатата година, која привлече повеќе од 180 милиони гледачи со мешавина на поп, екстравагантна облека и меѓународни односи, сè е можно. „Публиката изрази силна поддршка за Украина, но не сум сигурен дека таа навистина ќе победи“, вели Дин Вулетиќ, хрватски историчар и експерт за геополитички односи на Евровизија. „Босна и Херцеговина и Хрватска не постигнаа голем успех во 1993 година, иако беа нападнати“, изјави тој за АФП, додавајќи: „Украинската песна е квалитетна, но има многу други квалитетни песни“.

Одгласи на војна
Ова не е првпат на Евровизија да се „слушаат“ ехо на војна. Грција го бојкотираше натпреварот по турската инвазија на Кипар во 1974 година, а тензиите од Балканот често се прелеваа на сцената.

Украина не учествуваше на Евровизија во 2019 година, откако нејзиниот пејач одби да учествува во знак на протест поради забраната за настап во Русија, а минатата година сојузникот на Москва, Белорусија, која беше цел на санкции од ЕУ, беше исклучена од натпреварот.

Беноа Блашчик, секретар на France-Eurofans, францускиот огранок на Меѓународната асоцијација на поддржувачи на OGAE, рече дека Украина ќе добие „гласови на сочувство“, но не само тоа. „Тој има добра песна“, изјави тој за АФП, додавајќи дека Украина, која е во финалето речиси секоја година, „привлекува внимание секоја година и често е пред своето време“.

Слободан Тодоровиќ, главен уредник на српската страна на евровизиските фанови, Evrovizija.rs, смета дека секој настап треба да се оценува според индивидуалните заслуги. „Евентуалната победа на Украина (од политички причини) ќе фрли темна сенка врз Евровизија и вредностите што таа ги претставува – неутралност, политичка независност и славење на различноста“, изјави тој за АФП.

Но, дури и ако формално не е победник на Евровизија, многумина веруваат дека оркестарот Калуш, кој мора да добие специјална дозвола да ја напушти Украина, ќе победи со учество на натпреварот. „Дека таа ќе може да излезе на сцената, дека таа успеа да ја напушти земјата и примањето пораки за поддршка е веќе голем успех за неа“, заклучи тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО