22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Генчовска тврди дека францускиот предлог не е променет

НАЈЧИТАНО

Бугарската министерка за надворешни работи во оставка Теодора Генчовска за БГНЕС изјави дека нема нов француски предлог што се разликува од веќе одобрениот во бугарскиот парламент.

На 24-ти јуни, Националното собрание гласаше за нацрт-резолуцијата со цел да се реши спорот меѓу Софија и Скопје и да се отвори патот за европската интеграција на РС Македонија. Нацрт-одлуката се надоврзува на предлогот на француското претседателство и се надоврзува на него за што повеќе да се заштитат бугарските интереси. Тој ги потврдува условите под кои Софија може да го поддржи процесот на европска интеграција на PCM. Владата вчера ја одобри оваа одлука на бугарскиот парламент.

На прашањето на БГНЕС дали има нов француски предлог за решавање на спорот меѓу РСМ и Бугарија за почеток на преговорите за ЕУ, кој би се разликувал од веќе одобрениот во бугарскиот парламент, Генчовска кусо одговори: Не.

– Се зависи од подготвеноста на Скопје. Од нив очекуваме државна и одговорна политика. Бугарија е подготвена да го потпише најновиот протокол од Мешовитата меѓувладина комисија – рече Генчовска.

БГНЕС потсетува дека протоколите ја опишуваат работата направена од Заедничката меѓувладина комисија меѓу Бугарија и Mакедонија, која е формирана врз основа на член 12 од Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија, потпишан на 01.08.2017 година во Скопје. Досега е потпишан само еден протокол, во јуни 2019 година, од тогашните министри за надворешни работи на двете земји – Екатерина Захариева и Никола Димитров.

БГНЕС потсетува дека вечерва македонскиот премиер Димитар Ковачевски изјави дека „историските прашања и протоколи повеќе нема да бидат дел од Преговарачката рамка“ за почеток на преговорите за Македонија за членство во ЕУ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО