24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Генчовска поднесува оставка

НАЈЧИТАНО

Уште двајца министри во бугарската Влада денеска ќе поднесат оставки.

Шефицата на дипломатијата Теодора Генчовска и министерот за енергетика Александар Николов поднесоа барања за напуштање на кабинетот. Тоа е резултат на одлуката на бугарската партија Има таков народ да стави крај на владејачката коалиција и да го напушти кабинетот.
Според лидерот на партијата Слави Трифонов, има две причини за тоа – двојната политика на премиерот Кирил Петков кон Северна Македонија и беспарицата во земјата.

По излегувањето на партијата од власта, оставки веќе поднесоа министерот за спорт Радостин Василев и за регионален развој и јавни дејности Гроздан Караџов.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО