5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Гаши и Агелер зборувале како да се спречи застарувањето на кривичните дела

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Африм Гаши, претседателот на Алтернатива, партијата која е владин коалиционен партнер, се сретна со амбасадорката на САД во Скопје, Анџела Агелер, пред која го претставил предлогот за уставен амандман за политичка корупција

„Претседателот Африм Гаши ја презентираше иницијативата на Алтернатива за поднесување на уставен амандман со кој ќе се исклучи кривичната застареност за политичката корупција, односно ќе се спречеше неказнивоста на корупцијата поврзана со политиката“.

„Оваа иницијатива мора да го надмине етничкиот дискурс и да се фокусира на владеењето на правото како приоритет за целото општество. Претседателот Гаши за овој амандман ја побара американската поддршка, бидејќи е еден од најголемите чекори предложени досега, со директна цел борба против политичката корупција“, се вели во соопштението на Алтернатива.

За уставниот амандман би се разговарало во рамки на најавените уставни измени како дел од францускиот предлог.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img