Гасот во Федерацијата Босна и Херцеговина е поевтин за 9,6 отсто

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Владата на Федерацијата Босна и Херцеговина на денешната седница го усвои барањето на Енергоинвест, според кое гасот поевтинува за 9,6 отсто.

Новите цени ќе се применуваат ретроактивно од 1 јануари 2023 година.

Владата на ФБиХ тврди дека се исполнети сите услови за намалување на цените.

„На денешната седница во Сараево, Владата на Федерацијата Босна и Херцеговина, на предлог на Сојузното Министерство за трговија, ја одобри големопродажната цена на природниот гас за дистрибутивните компании на територијата на Федерацијата Босна и Херцеговина, почнувајќи од 1 јануари 2023 година. година, што изнесува 990 KM/1.000 Sm3, односно 0,990 KM/Sm3“, се вели во соопштението на Владата на ФБиХ.

Барањето на Енергоинвест дојде откако беа исполнети параметрите за поевтин гас.

„Во образложението сакаме да истакнеме дека продажната цена на гасот од Гаспром Експорт ја добивме официјално на 9 јануари 2023 година и дека според пресметката според формулата за гас е намалена за износ од 4,98 отсто. во однос на цената од претходниот квартал“, изјавија тогаш од Енергоинвест.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img