15.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Газпром ќе го запре транзитот на рускиот гас кон ЕУ

НАЈЧИТАНО

Рускиот енергетски гигант Газпром денеска објави дека транзитот на природен гас до Европската Унија преку гасоводот „Северен тек 1“ ќе биде стопиран од 31 август до 2 септември заради одржување.

– На 31 август, единствената работна единица за гасен компресор Трент 60 ќе биде исклучена на три дена поради одржување – соопшти компанијата, истакнувајќи дека сите поправки ќе се вршат заедно со специјалисти од германскиот производител Сименс.

Газпром додаде дека по завршувањето на работата и отсуството на технички дефекти на единицата, транспортот на гас ќе биде обновен на ниво од 33 милиони кубни метри дневно, што претставува приближно 20 отсто од целосниот капацитет на гасоводот.

Единицата е последната од шесте турбини на гасоводот што беше оперативна, а другите имаат потреба од ремонт. Една од турбините во моментов е блокирана во Германија поради санкциите, откако се врати од поправки во Канада.

Испораките на руски гас во ЕУ преку „Северен тек 1“ паднаа на 20 отсто од максималното ниво минатиот месец. Според Газпром, треба да работат пет турбини за да пумпаат гас со полн капацитет.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО