Вучиќ: Србија нема наскоро да стане дел од ЕУ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот Александар Вучиќ на панелот „Проширување на европските хоризонти“ што се одржа во рамките на Светскиот економски форум во Давос рече дека е сигурен дека Србија нема наскоро да стане дел од ЕУ и дека е малку песимист кога станува збор за можноста за приклучување кон ЕУ. Европа беше постабилна кога Меркел беше на власт, вели Вучиќ.

Вучиќ истакна дека е донекаде песимист кога станува збор за можноста Србија да влезе во ЕУ во релативно блиска иднина.

„Не само Србија, туку и сите други во регионот. Преговараме, но ќе видиме. Имаме различни ставови за ЕУ“, рече Вучиќ.

Тој додава дека Србија во последните години постигнала економски напредок и дека е направено многу за подобрување на владеењето на правото.

„Имавме добар економски раст во последните три години. Србија беше меѓу четирите земји со најголем раст во Европа. Прашање е како да продолжиме со сличен или поголем раст, а да правиме други работи“, нагласи претседателот на Србија

Како што рече, „нема големи соништа“ кога станува збор за влез во ЕУ.

„Во право сте, ние не сме толку ентузијасти како порано, а на некој начин и ЕУ не е полна со ентузијазам кога станува збор за нас. Ова се фактите, и сите бројки на ЕУ покажуваат, а јас ги следам бројките во регионот, дека популарноста на ЕУ опаѓа во регионот. Во Северна Македонија и Србија особено, дури и во Црна Гора, истакна Вучиќ.

Вучиќ оцени и дека тоа е очекувано, поради различните нивоа на политички притисок, за Србија околу Косово и Метохија, за Северна Македонија поради националниот идентитет.

„Треба да имаме рационален поглед. „Ќе направиме се за да претставиме тешки реформи во правосудството, а од Венецијанската комисија вчера и завчера добивме добри оценки и од Советот на Европа и од ЕУ и тоа е добро“, додаде Вучиќ.

Вучиќ рече дека не знае дали утре или задутре ќе бидеме дел од ЕУ, но дека знае дека нашата земја нема брзо да стане членка на ЕУ.

„Србија досега никого не нападнала и нема намера“
Тој потсети дека „Србија досега никого не нападнала и нема намера“ и дека нема да го промени ставот за почитување на суверенитетот на Украина.

На новинарско прашање дали мисли дека претседателот на Русија, Владимир Путин е воен злосторник, тој одговори дека тој ќе одговара на прашањата, а не на веќе дефинираните позиции пред да се одржи судењето и пресудата од тој тип, а тоа тој не се согласува со тврдењата на Западот дека рускиот лидер е луд.

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека иако има несогласувања со Србија во однос на зајакнувањето на влијанието на Путин и статусот на Косово, Албанија не смее да остане слепа за другите прашања за кои може да разговара со Белград и дека сака двете земји да се разберат. други подобри.

Тој додаде дека со секој сигнал што доаѓа од ЕУ што укажува на одложување на европската интеграција на земјите од Западен Балкан, популарноста на Путин и Кина во овие земји расте.

„Тоа не важи за Албанија. Кај нас ја сакаме ЕУ 99 проценти, а САД 100 проценти. Ние сме лојални на империите. Дури и да се распадне ЕУ, ние ќе останеме лојални“, рече Рама.

Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола изјави дека оваа институција по корупцискиот скандал треба да спроведе реформи кои не се случиле од 1980-тите и да ги „пополни дупките“ со итни мерки за Европскиот парламент да си ја врати својата интегритет, компатибилност и одговорност.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img