2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Вучиќ се сретна со Пленковиќ во Давос: Многу фер разговор за нашите односи

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на маргините на Светскиот економски форум во Давос. Вучиќ изјави дека имал „многу фер разговор со Пленковиќ за српско-хрватските односи“.

Верувам дека во периодот што следи ќе успееме да постигнеме напредок и на економски и на политички односи“, напиша Вучиќ на Инстаграм.

Средбата меѓу двајцата официјални лица започнала нешто по 9 часот и траела половина час.ž

Пленковиќ на Твитер објави дека разговарале за билатералните односи и европскиот пат на соседните земји.

„Покрај политиката на дијалог и смирување на тензиите, неопходно е да се вложат дополнителни напори за решавање на отворените прашања“, рече Пленковиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...

Ова се градовите со најголем метеж – како помина Љубљана?

Љубљанци поминуваат околу 32 часа годишно во сообраќаен метеж, додека загрепчани дури два дена. Со пандемијата на Ковид-19, дури и нашите градови земаа здив неколку...
spot_img
spot_img
spot_img