Вучиќ се обрати откако КФОР одби српската војска да се врати на Косово

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Албин Курти пред странците се прикажува како да е украинскиот претседател Володимир Зеленски кој е во војна со Путин, смета српскиот претседател Александар Вучиќ кој денес се обрати пред народот откако КФОР го одби барањето српската војска да се врати на Косово и Метохија, јавува Б92.

– На Курти добро му тргна да се претставува себеси како Зеленски, а мене како Путин, но проблемот за мене е што тој навистина не може да објасни чија земја сме ја нападнале. Ние не сме на ничија земја, но тие се на наша. Ние имаме своја политика која не е ниту руска, ниту германска, ниту американска, ниту албанска. Ние сме на европски пат, но се грижиме за нашата земја – изјави Вучиќ и додаде:

–  Очекувам голем притисок… Очекувам поголем притисок поради санкциите против Руската Федерација. Ако сакате да скротите волк, сум видел слон и тигар во циркус, но не и волк.

Повлекувањето на српската војска и на барикадите во Косово предизвика гнев кај Србите во Косово кои денеска протестираа во северниот дел на Митровица. Тие го обвинија српскиот претседател Александар Вучиќ за „предавство”, а претставници на Српската листа за „неконтролирано богатење”, јави БЕТА.

Учесниците на протестот го прашаа Вуќиќ „зошто молчи” за присуството на единиците на косовската полиција РОСУ во северниот дел на Косово и формирањето на војската на Косово, доколку, како што наведоа, тоа е спротивно на Уставот на Србија и резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.

– Ако е незаконски, зошто молчиш Вучиќ? – праша Небојша Јовиќ од Движењето за одбрана на Косово и Метохија, еден од организаторите на денешниот протест.

Тој побара од Вучиќ да ги „замрзне” понатамошните преговори со Приштина додека единиците на РОСУ не се повлечат од северно Косово.

Учесниците на протестот носеа транспарент со натпис „Вучиќ, Космет не те сака, ти не предаде – не ги сакама ниту твоите ЗСО, ти не продаде”, а митингот помина без инциденти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Граѓаните на Швајцарија излегуваат на референдум

Граѓаните на Швајцарија на референдум ќе одлучат дали сакаат да го задржат плаќањето во готово, објави во понеделникот здружението, откривајќи дека собрало доволно потписи...

Македонија се мобилизира да им помогне на настраданите во силниот катастрофален земјотрес од што ги погоди Турција и Сирија и предизвика големи материјални штети,...

Македонија се мобилизира да им помогне на настраданите во силниот катастрофален земјотрес од што ги погоди Турција и Сирија и предизвика големи материјални штети,...

Зошто земјотресот во Турција беше толку смртоносен и што го предизвика?

Разорен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот ја погоди југоисточна Турција во близина на границата со Сирија, а бројот...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img