Вучиќ се лути на регрутирањето Срби

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Паравоената структура Вагнер сега командува со речиси 50.000 борци во Украина и станува клучна компонента на руската воена кампања во Украина – се вели во најновиот разузнавачки извештај за ситуацијата во Украина што го објави Министерството за одбрана на Велика Британија.

Британското разузнавање понатаму вели дека сопственикот на Вагнер Евгениј Пригожин ја финансира организацијата со надуени владини договори доделени на неговите компании.

– Зголемената регрутација веројатно има за цел да ја максимизира комерцијалната добивка на Пригожин и дополнително да ја легитимира организацијата со повисок профил – се констатира во извештајот.

Во меѓувреме, руското видео за српски доброволци кои се обучуваат да се борат во Украина во платеничка група Вагнер предизвика гнев во Србија.

– Зошто вие од „Вагнер“ повикувате некого од Србија, кога знаете дека тоа е спротивно на нашите закони – изјави претседателот на Србија Александар Вучиќ на национална телевизија.

Навестувајќи дека односи со Москва се сменувааат, претседателот Вучиќ рече дека Србија не само што е „неутрална“ во однос на војната во Украина, туку дека тој не разговарал со рускиот претседател Владимир Путин „веќе многу месеци“.

Се чини дека бројот на вклучени српски регрути не е значителен. Српските судови осудија повеќе од дваесет лица за учество во „борби на странски борбени фронтови“. Во четвртокот, адвокат со седиште во Белград и антивоени групи поднесоа кривична пријава против рускиот амбасадор, како и против шефот на српската државна Безбедносна и информативна агенција (БИА) за наводно регрутирање Срби за групата Вагнер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img