8.4 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Вучиќ на амбасадорот на Украина му понудил најдобри услови за прифаќање бегалци

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, го прими амбасадорот на Украина, Олександар Александровиќ и го запозна со позициите на Владата на Република Србија и Советот за национална безбедност, се наведува во соопштението на Претседателството.

Како што се наведува, Вучиќ ја изразил подготвеноста на Србија да обезбеди секаков вид хуманитарна помош за загрозеното население на Украина. Тој, исто така, изрази подготвеност да прифати цивили бегалци, на кои им понуди најдобри можни услови и сместување во хотел, како и сите права на дозволи за престој и работа, во согласност со правилата на земјите од Европската Унија, дури и на повисоко ниво, што амбасадорот Александрович се заблагодари.

Во соопштението се додава дека претседателот на Србија рекол дека Србија е посветена на почитување на нормите на меѓународното јавно право, што значи почитување на територијалниот интегритет на Украина и на другите меѓународно признати држави.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО