16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Вучиќ најавува заемна помош во храна и во струја

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Србија синоќа во интервју на „Пинк ТВ“ објасни дека трите земји од иницијативата Отворен Балкан треба меѓусебно да си помагаат во месеците што доаѓаат.

– Секој секому може да помогне. Може во одредени денови да ѝ помогнене на Македонија во струја и во храна. Постојат различни денови, некој повеќе се ослонува на хидрологијата, кога е добра Албанија може да ѝ помогне на Македонија, понекогаш дури и на нас. Можеме да им помогнеме на сите со гас, во одредени денови со струја во Северна Македонија, едни со други можеме да си помагаме со храна – објасни Вучиќ на прашањето кој кому може да помогне во рамките на „Отворен Балкан“ доколку дојде до подлабока криза.

Според Вучиќ, Србија е во неофицијална вонредна состојба до март следната година. Тој додаде дека сите нѐ очекуваат тешки осум месеци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО