5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Вучиќ доби порака од познатите хакери „Анонимус“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Српскиот претседател Александар Вучиќ доби нова порака од хакери на социјалната мрежа Твитер. Се работи за светски познатата група „Анонимус“, а крајот на пораката гласеше: „Еј, Путинова кукло, каде си? Те дадоа ли веќе на кучињата?“.

Изразот „те дадоа на кучињата“ во англискиот јазик обично се користи кога некој човек е избркан во егзил.

 

Вучиќ  пред две недели групата му се закани во двеминутно видео во кое групата вели дека „Србија не ги слуша меѓународните институции“ и дека „користи репресија за да ги постигне своите цели“.

 

Плусинфо веќе пишуваше за неодамнешни закани кон Вучиќ, но и за една слична случка кога американската амбасада во Србија на Твитер, намерно или ненамерно лајкна твит на српскиот претседател.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img