Вучиќ демантираше дека имало „вагнеровци“ на барикадите на Косово

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека не се плаши дали Србија ќе биде третирана како Турција за влезот во ЕУ и дека никој на Балканот нема да биде пуштен да членува во унијата пред неговата земја, пишува Н1.

– Никого нема да пуштат во ЕУ пред Србија, но се плашам од повлекување на инвестициите бидејќи европските инвестиции од Русија беа повлечени многу брзо, иако инвестициите во Русија беа многу поголеми – коментираше српскиот претседател.

Вучиќ одговараше на прашања во врска со наводното присуство на руските платеници Вагнер во Србија. Тој изјави дека е ноторна лага дека на барикадите на Косово имало членови на платеничката организација и дека не е фер да се повикуваат Србите на војна во Украина.

– Не е фер да се повикуваат Србите во војната во Украина, не е фер ние да страдаме затоа што го примивме секој човек од Руската Федерација и затоа што рускиот е мајчин јазик овде и затоа што не воведовме санкции – објаснува Вучиќ.

– Оние кои повикуваат на оружје и војна се исто толку опасни за земјата како и оние кои велат дека треба да се откажеме од Косово. Тие таканаречени патриоти, доброволни дарители на туѓа крв, од кои никој не се пријавил доброволно да помогне со оружје кога работите на Косово биле тешки, не се пријавиле некако да помогнат. Тие само ја критикуваа својата земја затоа што беа засегнати нивните интереси. Тие луѓе се подли – додаде тој.

Вучиќ посочи и дека во ерата на социјалните мрежи лагите и екстремните ставови имаат најголема поддршка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img