2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Вучиќ го правда патувањето на синот Данило во Република Српска со вооружена придружба

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Синот на српскиот претседател Александар Вучиќ, Данило Вучиќ, кој учествуваше на прославата на 9 јануари, Денот на Република Српска, престојува во Босна и Херцеговина придружуван од вооружени припадници на српската полиција, објавија медиумите во Босна и Херцеговина како одговор на тврдењата на Александар Вучиќ дека неговиот син во Босна и Херцеговина престојува исклучиво како приватно лице.

Српската амбасада во Сараево преку дипломатски канали го известила Министерството за надворешни работи на БиХ дека Данило Вучиќ доаѓа во таа земја од 8 до 11 јануари со намера да ги посети Бања Лука и Јахорина и дека ќе биде придружуван од пет лица вооружени со пиштоли тие денови, се наведува во писмото, чиј примерок објави порталот „Истрага“ близок до безбедносните служби во Босна и Херцеговина.

За синот на Вучиќ, кој патува со придружба во два луксузни автомобили, побарано е повластен третман при минување на меѓудржавната граница, односно непречен премин, како и обезбедување дополнително осигурување за време на неговиот престој во Босна и Херцеговина.

Говорејќи за престојот на неговиот син Данило во Република Српска, српскиот претседател Вучиќ изјави дека службите на БиХ постапиле непрофесионално и дека медиумите постапиле „грубо“.– Ова е интересна приказна. Не ја разбрав поентата на сето ова со Данило. Која беше грешката? Дека рековте дека е дел од делегација? Лажевте. Никаде не пишува дека е дел од делегацијата. Ова го објавија тајкунските медиуми во Србија, и го пренесуваат нивните медиуми. Не бил дел од ниту една делегација, ништо – изјави Вучиќ, а потоа побара од соработниците „да му ја донесат папката“.

Амбасадата во Сараево испрати писмо во врска со официјалната посета на Данило Вучиќ. Претседателот Вучиќ објасни дека писмото испратено преку амбасадата е стандарден документ и дека тоа обично се прави.

– Истите документи ги имаше и Борис Тадиќ. Сè е логично, што беше проблемот? Се чинеше дека проблемот е што тоа беше мојот син. Еве го документот за мојот син, а еве за Тадиќ и членовите на неговото обезбедување – рече Вучиќ покажувајќи ги хартиите.

– Ги објавивте броевите на мобилните телефони и пиштолите на обезбедувањето на мојот син. Што правите, сакате да го убиете? Што е тука проблемот? Секако дека ќе гризам ќе јадам за моите две деца, бидејќи тие само мене ме имаат за родител. Продолжете да го правите тоа, а јас ќе продолжам да докажувам колку лажете – додаде Вучиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img