Вучиќ го објави она што му го кажа на Шоле, црвените линии кои Белград нема да ги помине

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека му пренел на советникот на американскиот Стејт департмент, Дерек Шол, дека секоја форма на формално или неформално признавање на независноста на Косово и отстапка за членство во ОН се „црвени линии“ кои Белград нема да ги крстот.

Вучиќ рече дека со американскиот дипломат вчера во Белград разговарал за т.н германско-францускиот план за Косово.

„Ние во нашиот труд укажавме на она што веќе го доставивме до авторите на тоа писмо, кои се нашите црвени линии. За каква било форма на формално или неформално признавање на независноста или отстапување членство во ОН, ние не сакаме и не можеме да разговараме за тоа, а тоа е составен дел од тој план. Можеме да зборуваме за се друго, а не велам дека е добро“, изјави Вучиќ на новинарите во Белград.

Тој додаде дека е благодарен што американската администрација сега инсистира на имплементација на Бриселскиот договор, вклучително и формирање на Заедницата на српските општини (УСО), но и оцени дека „невозможно е да се постигне напредок доколку некој постојано се повикува на нивните сопствени правни акти“.

„Кога инсистирате дека нешто мора да биде во согласност со, како што велат, Уставот на Косово, тогаш зошто преговаравме, за што преговаравме? Претпоставувам дека водевме преговори бидејќи знаеме дека тоа не е можно да се постигне во согласност со правните акти на една, друга или трета страна“, рече српскиот претседател.

Вучиќ оцени и дека прашањето како треба да изгледа ЗСО „првенствено“ се однесува на Србите, но, како што рече, на Управниот тим и на Албанците.

Добро е што сега е јасно дека ЗСО мора да се формира“, рече Вучиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img