5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Вучевиќ: Состојбата на Косово и Метохија е најголемиот безбедносен ризик за Србија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Вучевиќ: Состојбата на Косово и Метохија е најголемиот безбедносен ризик за Србија
Министерот за одбрана Милош Вучевиќ изјави дека ситуацијата на подрачјето на Косово и Метохија е несомнено најголемиот безбедносен ризик за Србија, нагласувајќи дека моментално владее мир, но дека ситуацијата внимателно се следи.

Во Белград, на презентацијата на резултатите од анализата на состојбата, оперативните и функционалните способности на српските вооружени сили во 2022 година, Вучевиќ рече дека ги следат „новите инфраструктурни работи“ на косовската полиција и на Косовските безбедносни сили.

Вучевиќ посочи и дека Србија гласно се противи на трансформацијата на Косовските безбедносни сили во вооружени сили на Косово, што, според него, би довело до создавање на војска на Косово.

„И има земји кои се вклучени и во тој процес, а тоа претставува безбедносни предизвици или опасност за нашата земја. Дополнително, ја проценуваме состојбата, донесуваме одлуки и преземаме конкретни чекори кои не се секогаш за пошироката јавност, туку ги засегаат оние институции и луѓе кои се во безбедносниот систем“, посочи тој.

На прашањето за базите на косовската полиција на северот на Косово, тој рече дека е забележано дополнително инфраструктурно позиционирање на косовската полиција на подрачјето на четири општини со српско мнозинство.

„Тоа не е добар знак и не оддалечува од дијалогот. Тоа доведува до загрозување и загрозување на основните човекови права, кои ги има и српската заедница на Косово и Метохија. „Секој ден ги повикуваме Кфор и ЕУЛЕКС постојано да го преземаат она што е во нивниот мандат – а тоа е да гарантираат безбедност за сите граѓани на Косово и Метохија, особено за малцинските заедници“, рече тој.

Тој оцени дека „приштинската администрација нема да го промени својот концепт“ и нагласи дека нема опуштање за војската на Србија, Министерството за одбрана и другите безбедносни структури.

На прашањето за подигање на борбената готовност за време на тензиите на Косово на крајот на 2022 година, Вучевиќ рече дека на денешната средба тоа било позитивно оценето и посочил дека е многу задоволен од начинот на кој инволвираните ги завршиле сите задачи.

„Многу сме задоволни, никогаш не сме имале подобар одзив. Тоа го оценуваме како многу добро, а секако анализираме и што треба да подобриме, не е се идеално, но е задоволувачко со понатамошната перспектива за натамошно унапредување на обуката, обуката и опремата на српските вооружени сили“, тој. кажа.

Тој нагласи дека Србија ќе продолжи интензивно да инвестира во одбранбениот систем на земјата, односно зајакнување на сите капацитети на српската армија и другите одбранбени структури.

Коментирајќи ги наводите дека има српски државјани кои учествуваат во војната во Украина, Вучевиќ рече дека српските безбедносни агенции, и воени и цивилни, ги следат и ги анализираат сите факти.

Тој посочи дека учеството на српските граѓани во други земји е забрането и дека тоа „резултира со правни последици кога тие можат да одговараат пред државните органи на Србија“.

„Луѓето кои се храбри и смели, кои сакаат да ги покажуваат своите борбени способности, секогаш се добредојдени во единиците на војската на Србија и Министерството за внатрешни работи, за сите што го имаат тој патриотски набој да имаат каде да го покажат во нашиот армија и полиција“, рече тој.е министер.

Тој, исто така, ги покани оние кои сакаат да му помогнат на српскиот народ во Косово и Метохија да волонтираат за воена служба, да поминат обука и да се запознаат како работи армијата.

Коментирајќи ги нападите на неформалната меѓународна хакерска организација „Анонимус“ на веб-страниците на Војската на Србија и на Воено-разузнавачката агенција, Вучевиќ рече дека тие биле континуирани, но дека успеале успешно да се одбранат од тие напади.

Анализиравме од кои земји е извршен нападот, од регионот и од Европа, но ние сме обучени да се браниме од такви напади“, рече министерот.

Тој оцени дека на ова ќе треба да се внимава, бидејќи во наредниот период овие напади би можеле да бидат „сè поприсутни“, бидејќи според него, „некои имаат нескриено непријателство, а не најдобри желби кон Србија“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img