8.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Вулин: Србија нема и нема да воведе санкции кон Русија

НАЈЧИТАНО

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин изјави дека Србија нема воведено и нема да воведува санкции кон Русија.

„Европа е збир на територии, не е збир на држави, ниту некој ги прашува, ниту тие сами одлучуваат, другите ги избираат своите пријатели и непријатели. „Србија е една од последните земји во Европа, земја која не воведе санкции кон Русија и нема да воведе санкции кон Русија“, рече тој на Краинскиот црковно-народен собор „Крушедолска звона 2022“ во близина на манастирот Крушедол на Фрушка гора. , известија од неговата канцеларија.

Вулин рече дека Србите, без разлика каде живеат, мора да бидат „единствен политички народ“ и заедно да носат одлуки за националните прашања.

Тој оцени дека другите не сакаат кога Србија зборува бидејќи тоа значи дека Србија е „силна и обединета“.

„Република Српска не е создадена по волјата на големите сили, туку е создадена од потребата на српскиот народ никогаш повеќе да не се повтори геноцидот во Јасеновац, ниту едно српско дете да не остане без заштита на својата држава. И затоа никогаш не дозволуваме никој да одлучува за нас наместо нас“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО