9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Вулин: Разбиени 30 криминални групи и запленети 12 тони дрога

НАЈЧИТАНО

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин изјави дека за година и пол полицијата гонела 30 организирани криминални групи и запленила повеќе од 12 тони наркотици.

На колегиумот на Управата за криминалистичка полиција, Вулин рече дека од јануари до април 2022 година биле разбиени и кривично гонети 10 организирани криминални групи, од кои пет за трговија со дрога.

За една и пол година запленети се повеќе од 12 тони дрога, а од јануари годинава до денес околу 1,5 тони“, рекол Вулин, а пренесуваат од неговиот кабинет.

Тој додаде дека од јануари досега се откриени 15 лаборатории за одгледување марихуана.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО