18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Вулин: Оние кои го спречија доаѓањето на Лавров сонуваат да ја победат Русија

НАЈЧИТАНО

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин изјави дека длабоко жали што ја спречил посетата на „големиот и докажан пријател на Србија“, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Светот во кој дипломатите не можат да бараат мир е свет во кој нема мир. „Оние кои го спречија доаѓањето на Сергеј Лавров не сакаат мир, тие сонуваат да ја победат Русија“, се вели во писмената изјава на Вулин.

Тој додаде дека Србија е горда што не е дел од антируската хистерија и дека земјите кои се „ќе имаат време да се срамат“.

Амбасадорот на Русија во Белград, Александар Боцан Харченко денеска го информираше претседателот Александар Вучиќ за причините за откажување на посетата на Лавров.

Црна Гора, северна Македонија и Бугарија го затворија небото за рускиот авион со Лавров, објавија медиумите во неделата, а потврди портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО