16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Вулин за ситуацијата во Косово: Следниот месец да се искористи за договор

НАЈЧИТАНО

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, коментирајќи го тоа што Приштина го одложи спроведувањето на одлуката за личните карти и регистарски таблички за 30 дена, рече дека тој месец мора да се искористи за договор и дека сега треба да работи дипломатијата. .

„Се изборивме за време во кое мора да се обидеме да најдеме решение кое нема да ги извади Србите на улица. Во следниот месец не очекувам ништо од Шиптар, ако нешто се чудеа веќе ќе се обидеа да го завршат“, изјави Вулин за телевизијата Прва, соопшти Министерството.

Тој посочи дека не очекува ништо од Приштина, но оти очекува ЕУ, која го потпиша Бриселскиот договор, „уште еднаш да формира Заедница на српски општини (УСО).

„Очекувам САД, кои покажаа дека имаат огромно влијание на Косово и Метохија, да продолжат да го користат за добро, благодарен сум им и да продолжат да го користат нивното влијание за да размислуваат со Курти за да се постигне решение“, рече тој.

Министерот оцени дека во суштина не се работи за Приштина и Белград, туку за Белград, ЕУ и земјите кои имаат влијание врз Косово.

„Се надевам дека овој месец ќе го поминеме во разговори кои ќе доведат до мир во областа на Косово и Метохија“, рече Вулин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО