17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Вулин: Државата е сериозна за решавање на проблемот со лажните извештаи за бомбите

НАЈЧИТАНО

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин разговараше со министерот за образование, наука и технолошки развој Бранко Ружиќ за вчерашните настани кога беше објавено дека наводно биле поставени експлозивни направи во голем број училишта во Белград.

Според соопштението на МВР, Вулин посочил дека против Србија се води специјална војна во која не се поштедени ниту децата, а државата сериозно пристапува кон решавање на проблемот со лажните дојави за бомби.

„Против Србија се води специјална војна, а во таа војна не беа поштедени ниту училишните институции, ниту децата. Нашата држава сериозно го решава проблемот со лажните дојави за бомби. МВР се грижи за безбедноста на сите граѓани, особено на децата и ќе направиме се наставата да се одвива непречено, завршните испити и матурските испити да се спроведат во предвидениот рок и учебната година да заврши навреме. „Припадниците на полицијата се исклучително посветени и професионални, реагираат брзо и навремено на секоја пријава за бомба и ќе направат се за што поскоро воспоставување нормален систем на работа во училиштата“, рече Вулин, заблагодарувајќи им се на сите родители, деца и наставници за нивната разбирање.

Министерот за образование Бранко Ружиќ им се заблагодари на Вулин и на припадниците на полицијата за брзата и навремена реакција што ја покажаа на вчерашните настани.

„Благодарен сум за брзата и навремена реакција на припадниците на МВР и за одличната соработка и координација со училиштата. Во сите проверени училишта беше констатирано дека пријавата за бомба е лажна. „Во оваа прилика јас би сакал да го замолам МВР да им даде приоритет на основните училишта во справувањето и за време на контрадиверзивните испити, пред се поради учениците од првиот циклус“, рече Ружиќ.

Се додава дека Вулин на тема обезбедување тестови за полагање на матура, рекол дека полицијата ќе го обезбеди материјалот и ќе ја чува содржината на материјалот и тестовите во тајност.

Вулин, исто така, по повод претстојните матурски вечери посочи дека припадниците на полицијата ќе ја зајакнат сообраќајната контрола и младите возачи и апелираше до сите млади да се однесуваат совесно и одговорно во сообраќајот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО