2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Вселенската воена трка:Кина растечка закана за американската доминација

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Брзиот развој на воените капацитети на Кина претставува се поголем ризик за надмоќта на САД во вселената, изјави во понеделникот шефот на вселенските сили на американската војска.

Нина Армањо, началник на Генералштабот на американските вселенски сили, рече дека Пекинг постигнал значителен напредок во развојот на воената вселенска технологија, вклучително и во области како што се сателитски комуникации и вселенски летала за повеќекратна употреба, дозволувајќи им на земјите брзо да ги зголемат своите вселенски програми.

„Мислам дека е сосема можно да не стигнат и да не престигнат. Апсолутно“, рече Армањо во Сиднеј на настан организиран од аналитичкиот центар за австралиски институт за стратешка политика, кој делумно е финансиран од владите на САД и Австралија.

„Неверојатно е напредокот што го постигнаа, неверојатно брз“, додаде таа.

Историски заостанат во вселенската трка во која доминираат Соединетите Американски Држави и Русија, Пекинг постигна значителен напредок во последниве години што го вознемири Вашингтон.

Је Пејџан, шеф на кинеската програма за истражување на Месечината, ги спореди Месечината и Марс со спорните острови во Јужното Кинеско Море за кои Пекинг се обидува да ги преземе.

Кина исто така развива експериментална технологија насочена кон ископување астероиди и мали планети за природни ресурси.

Заедно со Русија, Кина, исто така, изврши „непромислени“ ракетни тестови кои создадоа опасни количини вселенски отпад во последниве години, рече Армањо.

„Отпадот беше закана за сите наши системи во вселената и овие системи се од витално значење за безбедносните, економските и научните интереси на сите земји“, рече таа.

Вселенските сили беа основани во 2019 година како четврта гранка на американската војска.

Армањо е првата постојана жена командант на Вселенските сили, кои во вторник ќе лансираат тројца астронаути во својата нова вселенска станица.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...

Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат пред Владата

Асоцијацијата за цистична фиброза на 4 февруари (сабота) пред Влада со почеток во 12:00 часот ќе одржи протест. – Борбата продолжува со надеж дека ќе...

Шојгу најави реформа со нови 350.000 војници

Реформа со која Русија треба до 2026 година да регрутира нови 350.000 војници најави Кремљ, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја оправда...
spot_img
spot_img
spot_img