Врховниот суд ја потврди 30-годишната затворска казна на Петр Гаспети за тројно убиство

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Врховниот суд едногласно одобри единствена казна од 30 години затвор за Петр Гаспети, кој во јуни 2020 година со остар предмет толку тешко повреди роднини на возраст од 81, 74 и 51 година што починаа на лице место.

Врховниот суд ја потврди единствената казна од 30 години затвор за Петр Гаспети, кој Окружниот суд во Љубљана го прогласи за виновен за убиство на тројца роднини кај Домжале во јуни минатата година, пишува денешно Дело.

Како што пишува Дело, петчлениот совет на Врховниот суд едногласно ја одобрил единствената казна. Тие ги потврдија пресудите на првостепените и повисоките судови дека Гаспети делата ги сторил со директна умисла, а според нив окружниот суд правилно ги оценил сите олеснителни и отежнувачки околности при одмерувањето на казната.

Во јуни 2020 година, тогаш 24-годишниот Гаспети со остар предмет толку тешко повредил роднини на возраст од 81, 74 и 51 година, што тие починале на лице место. Жртвите биле баба, дедо и вујко. Тој самиот повикал полиција по инцидентот, но мотивот за семејната трагедија никогаш не бил разјаснет.

Обвинителството бараше доживотен затвор за Гаспети за сторени кривични дела три убиства, но судот првостепено го прогласи за виновен за тројно убиство. Тој беше осуден на 12 години затвор и единствена 30-годишна затворска казна за секоја насилна смрт на неговите роднини. Обвинителството и одбраната поднесоа жалба на пресудата, но советот на Вишиот суд во Љубљана ги отфрли во јануари минатата година и ја потврди казната од 30 години затвор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img