Врховниот суд во Бразил нареди апсење на шефот на јавната безбедност во главниот град Бразилија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Врховниот суд во Бразил нареди апсење на шефот на јавната безбедност во главниот град Бразилија, откако приврзаниците на поранешниот претседател Жаир Болсонаро упаднаа во владините згради.

Судот, исто така, нареди апсење на Андерсон Торес, кој беше министер за правда на Болсонаро пред да ја преземе функцијата шеф на јавната безбедност овој месец во Бразилија, каде илјадници демонстранти упаднаа во Врховниот суд, Конгресот и претседателските канцеларии во неделата. Торес, кој беше сменет од функцијата во неделата, не беше во градот кога се случија немирите, откако замина за Флорида претходно овој месец.

Во вчерашната објава на Твитер, тој рече дека ќе се врати во Бразил од Орландо, каде што беше на семеен одмор и ќе им се предаде на властите.

Судот, исто така, побара апсење на Фабио Аугусто Виеира, шеф на воената полиција на Бразилија, еден од неколкуте функционери одговорни за заштита на клучните владини згради во главниот град.
Во Налогот за апсење се наведува нивниот неуспех да обезбедат соодветна полициска сила, дозволувајќи им на повеќе од 100 автобуси на приврзаниците на Болсонаро да влезат во градот, како и неуспехот да го затворат кампот каде што луѓе се собираа со месеци.

Истовремено, бразилската полиција од хуманитарни причини ослободи речиси 600 лица приведени по упадот во административните згради во престолнината во неделата, додека 527 осомничени се префрлени во локален затвор.

Федералната полиција појасни дека 599 лица се ослободени од хуманитарни причини, особено постари лица, лица со здравствени проблеми или мајки со мали деца. Останатите приведени се однесени во затворот „Папуда”. Полицијата ги демантираше информациите дека еден од приведените починал.

Властите пријавија вкупно околу 1.500 уапсени за време на рацијата во неделата. Тогаш приврзаниците на поранешниот претседател Жаир Болсонаро ги нападнаа зградите на претседателството, Врховниот суд и Конгресот. Меѓу приведените има и луѓе кои учествувале во нападот, како и приврзаници на Болсонаро, кои поставија камп пред главниот штаб на бразилските вооружени сили.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img