9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Вредноста на биткоинот се намалила под 27.000 долари – Што се случува со пазарот на криптовалути?

НАЈЧИТАНО

Вредноста на биткоинот се намалила под 27.000 долари, по што малку се опоравил и повторно се движи кон границата од 30.000 долари. По 10 месеци ова е најголем пад на вредноста на биткоинот.

Биткоинот имаше минимум од 26.848,20 долари, според Coin Metrics. Вредноста на Етерот, втората по популарност криптовалута во светот се намали за повеќе од 13 отсто, односно падна на 1.832,33 долари.

Криптовалутите изгубија од вредноста заедно со акциите на компаниите откако американското биро за статистика на труд објави дека потрошувачките цени скокнале за 8,3 отсто во април, нешто повеќе отколку што очекуваа економистите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО