3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Вработени во депонијата Дрисла која е под управување на Град Скопје денеска ја блокираат фабриката

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Вработени во депонијата Дрисла која е под управување на Град Скопје денеска ја блокираат фабриката, наводно во знак на протест откако добиле информација дека во следниот период ќе има отпуштања.

Според информациите кои доаѓаат од извори во синдикатот, а како што објави Прес24, на 30 општи работници не им биле продолжени договорите за работа, поради што, тие не дозволуваат никој да влезе, ниту да излезе од депонијата.

Вработените се стационирале на влезната капија и го блокираат влезот.

Во депонијата Дрсила се одлага најголемиот дел од отпадот во главниот град. Евентуална блокада на подолг рок ќе предизвика сериозни проблеми имајќи предвид дека поради големиот број на жители, Скопје произведува исклучително голема количина отпад.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img