Вработените во Европската централна банка ја губат довербата во раководството на таа институција

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Вработените во Европската централна банка (ЕЦБ) ја губат довербата во раководството на централната монетарна институција на еврозоната поради мерките за ограничување на инфлацијата и прилагодување на платите, покажа истражувањето на синдикатот IPSO.

Синдикатот е во спор со раководството на ЕЦБ за плати и работа на далечина, па организираше анкета за да открие како „дишат“ работниците.

Во истражувањето тие поставија прашање за доверба во раководството за прв пат откако Кристин Лагард ја презеде функцијата претседател на ЕЦБ на крајот на 2019 година.

Резултатите беа испратени до вработените во ЕЦБ во вторникот, а мејлот беше виден од Ројтерс.

Две третини од околу 1.600 испитаници во анкетата рекоа дека нивната доверба во Лагард и остатокот од шестчлениот управен одбор на ЕЦБ е нарушена од фактори како што се високата инфлација и фактот дека зголемувањето на платите не го задржало чекорот со растот на цените. .

Потресена доверба
На прашањето колку доверба имаат во Лагард и управниот одбор кога станува збор за водење и управување со ЕЦБ, приближно секој трет испитаник одговорил „умерено“, а речиси 15 отсто од нив одговориле „многу“.

Сепак, повеќе од 40 проценти од испитаниците рекле дека нивната доверба е „слаба“ доверба (28,6 проценти) или „никаква“ (12 проценти). Секој десетти испитаник не можел да го одреди нивото на доверба.

„Ова е сериозен извор на загриженост за нашата институција, бидејќи никој не може правилно да води организација ако ја нема довербата од своите вработени“, предупредуваат од синдикатот во е-пошта.

Политичарите, банкарите и академиците ја критикуваа ЕЦБ, тврдејќи дека таа првично го потценила растот на трошоците за живот, а потоа продолжила да го компензира со големо и болно зголемување на трошоците за задолжување.

Синдикатот спроведе слично истражување непосредно пред заминувањето на претходниот шеф на ЕЦБ, Марио Драги. Покажа дека 54,5 отсто од 735-те испитаници го оцениле неговото претседателствување како „многу добро“ или „извонредно“, а на неговите мерки им била дадена уште поголема поддршка, наведува Ројтерс.

„Несоодветни стравови“
Анкетата, исто така, покажа дека 63 отсто од вработените се сомневаат дека ЕЦБ ќе ја заштити нивната куповна моќ откако минатата година им одобри зголемување на платите за само четири отсто. Стапката на инфлација беше двојно повисока.

Лагард и нејзините колеги членови на одборот стравуваат од „спирала на плати и цени“, што, како што тврдат, би им ја отежнало работата за враќање на инфлацијата до целта од два проценти.

Од синдикатот велат дека овие стравувања се погрешни и работниците не треба да го носат товарот на инфлацијата.
Портпаролот на ЕЦБ не одговори директно на барањето да ги коментира резултатите од истражувањето, посочувајќи само на минатогодишното истражување на ЕЦБ во кое 83 отсто од речиси 3.000 испитаници изјавиле дека се горди што работат за ЕЦБ, а 72 отсто би ја препорачале работата.

Лагард не е економист ниту пак работела во централна банка пред да дојде на чело на ЕЦБ, а на божиќната забава живо го бранела својот одбор.

„Да не беа тие, јас ќе бев само тажна, осамена каубојка, изгубена во ѓубрето на монетарната политика“, рече Лагард, според снимката од градското собрание од настанот што ја видел Ројтерс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img