5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Во Јапонија речиси 10 милиони птици беа евтаназирани поради птичји грип

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во Јапонија нешто помалку од 10 милиони птици се евтаназирани поради голема епидемија на птичји грип, јавува Си-Ен-Ен. Тоа дополнително ќе ја оптовари понудата на живина во источноазиската земја и ќе ја зголеми цената на јајцата. Во соопштението во вторникот, Министерството за земјоделство рече дека 9,98 милиони животни биле еутанизирани, надминувајќи го претходниот рекорд од 9,87 милиони од 2020 година, кога се случи последната криза со птичји грип.

Еутаназирани се главно кокошки и мал број патки и ноеви. Се очекува да се намали понудата на пилешки јајца поради неодамнешната епидемија. Ширењето на птичјиот грип веќе ги зголеми цените на јајцата ширум светот во последните месеци.

Цените на јајцата се на рекордно ниво
Во Јапонија, цените на јајцата на големо достигнаа рекордно високо ниво минатиот месец, бидејќи испораките паднаа. Птичјиот грип е предизвикан од инфекции кои природно се јавуваат кај дивите птици. Заразените птици можат да го пренесат вирусот на други животни преку нивната плунка и други телесни секрети.

Во Јапонија, ситуацијата можеби нема да се подобри наскоро бидејќи циркулацијата на вирусот достигна највисоко ниво на сите времиња. Во вторникот, Министерството за земјоделство соопшти дека потврдило нов случај на болеста на фарма во префектурата Хирошима, во која се сместени околу 835.000 кокошки.

Со ова вкупниот број на епидемии низ целата земја е 58, надминувајќи ги рекордните 52 регистрирани во текот на сезоната 2020. Најмалку 23 јапонски префектури сега се погодени од проблемот, од 18 во 2020 година, вели Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Макпетрол“ најави намалување на природниот гас за 41 денар

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на  природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ информира дека цената...

Кањонот Матка да се прогласи за споменик на природата

Владата на денешната седница го усвои Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата....

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона?

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона? Рекордното засилување на Челзи од британскиот клуб, Енцо Фернандез, кој пристигна...
spot_img
spot_img
spot_img