16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Во Чарлсвуд, Велика Британија, денеска е регистрирана досега највисоката температура од 39,1 Целзиусови степени

НАЈЧИТАНО

Во Чарлсвуд, Велика Британија, денеска е регистрирана досега највисоката температура од 39,1 Целзиусови степени и се очекува дополнително да се зголеми, соопшти локалната метеоролошка служба.

Највисоката температура претходно забележана во Британија беше 38,7 степени Целзиусови, рекорд поставен во 2019 година.

Највисоката температура некогаш забележана доаѓа во време кога земјата е зафатена од горештини што минатата недела ја зафатија и континентална Европа.

Огромен дел од Англија, од Лондон на југ до Манчестер и Лидс на север, е под првото предупредување за „екстремна“ топлина во земјата, што значи дека дури и здравите луѓе се во опасност од смрт.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО