27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Во Хоргош е спречен шверц на девет уреди за ископ на биткоини

НАЈЧИТАНО

Царинските службеници спречија шверц на девет уреди за производство на криптовалутата биткоин и 500 патрони за електронски цигари, во вкупна вредност од четири милиони динари, на граничниот премин Хоргош со Унгарија, соопшти Царинската управа.

Како што е наведено, во багажникот биле пронајдени осум уреди, додека на задното седиште била откриена уште една таква направа и кутија полна со патрони за електронски цигари.

Стоката е одземена, како и автомобил вреден пет милиони динари, со што вкупната вредност на прекршокот се искачи на девет милиони динари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО