Во Холивуд синоќа беа доделени филмските награди Златен глобус за 2023 година

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во Холивуд синоќа беа доделени филмските награди Златен глобус за 2023 година, што е прва голема церемонија на доделување награди оваа сезона.

Конкуренцијата беше голема, а за најдобра филмска драма е прогласена „Фабелманови“ на Стивен Спилберг, додека наградата за најдобра комедија или мјузикл отиде во рацете на мрачната комедија „Банши од Ишерин“.

Златен глобус за најдобра женска улога синоќа ѝ припадна на актерката Кејт Бланшет во филмот „Тар“, а за најдобра машка улога отиде во рацете на Остин Батлер во филмот „Елвис“.

 

Наградата за најдобра споредна машка улога ја доби Ке Хуи Куан за улогата во филмот „Сè насекаде одеднаш“, а за најдобра споредна женска улога беше доделена на Анџела Басет за нејзината улога во „Црниот пантер: Ваканда засекогаш“.

 

Златниот глобус за најдобар режисер му припадна на Стивен Спилберг за „The Fabelmans“, пренесе Ројтерс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img