2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Во Франција продолжуваат евакуациите поради шумските пожари

НАЈЧИТАНО

Властите во југозападниот дел на Франција најавија дека поради шумските пожари кои не стивнуваат веќе седум дена, ќе евакуираат уште 3.500 жители во загрозените градови.

Франција ангажираше и уште неколку противпожарни авиони и пожарникари за да ги запрат пожарите, кои продолжуваат да се шират поради неповолните ветрови.

МВР соопшти дека во регионот Жиронд веќе се распоредени 1.500 пожарникари и дека ќе им се придружат уште 200 деноноќно.

Во два пожари досега изгореа вкупно над 10.000 хектари шума, а најмалку 12.200 жители од погодените подрачја се евакуирани.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО