21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Во финалето на купот совладан МЗТ

НАЈЧИТАНО

ТФТ го совлада бранителот на трофејот МЗТ Скопје со 79-65 во финалето на кошаркарскиот Куп на Македонија, одиграно вечерва во СРЦ „Кале“ во Скопје.

ТФТ кој е прволигаш две години и на тој начин го освои првиот трофеј во клупската историја.

Ландриус Хортон забележа 23 поени и седум скока кај победничката екипа, додека Амир Смит оствари дабл-дабл учинок со 12 поени и 17 скока. Најпрецизен кај МЗТ Скопје беше Роберт Рикиќ со 16 поени.

Кошаркарскиот Куп од претходната сезона го носи името „Благоја Георгиевски-Буштур“, во чест на легендата на македонската кошарка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО