27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Во Стокхолм се слави најголемата скандинавска парада на гордоста, се очекуваат 50.000 луѓе

НАЈЧИТАНО

Најголемата Парада на гордоста во Скандинавија започна во саботата во Шведска, со толпа луѓе што маршираа низ Стокхолм за да ја прослават љубовта, правата и родовата различност.

Учесниците танцуваа и вееја знамиња со виножито, додека десетици парадни возила поминаа низ главниот град. Шведската министерка за надворешни работи, Ен Линде, облече костим со виножито и напиша на Твитер: „Ги покажуваме нашите вистински бои за време на Стокхолмската гордост“.

Се очекува во поворката да учествуваат 50.000 луѓе, а настанот го следат уште половина милион луѓе кои стојат покрај патот, соопштија организаторите.

Прославата во сабота доаѓа откако големите паради беа откажани во изминатите две години поради пандемијата.

Тоа доаѓа и неколку недели откако парадата на гордоста во Осло беше откажана од безбедносни причини по фаталното пукање во близина на популарен геј бар.

Двајца мажи беа убиени, а уште 21 ранет во напад кон крајот на јуни, за кој норвешкото разузнавање соопшти дека бил мотивиран од исламистички тероризам.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО