18.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Во Србија се откриени 23 различни варијанти на омикрон

НАЈЧИТАНО

Новите варијанти на коронавирусот BA.4 и BA.5 се изолирани во лабораторијата во Србија, потврди за Вечерње новости научниот советник на Институтот за молекуларна генетика и генетско инженерство, Валентина Ѓорѓевиќ и додаде дека од јуни досега 23 различни омикрони. кај нас се откриени варијанти.

Во две третини од примероците земени од јуни до сега, сепак е пронајден сојот BA.2 или „стелт омикрон“, што, како што пишуваат „Вечерње новости“, можеби е лоша вест бидејќи е активиран последниот бран на епидемијата. од новите соеви BA.4 и BA.5, за кои се проценува дека се до 20 пати поинфективни од оригиналниот вид омикрон.

Ова, повторно, може да значи дека Србија во моментов е на почеток на „посилен напад на вирусот“, поради што ситуацијата се следи „континуирано и лабораториски“.

Од друга страна, новиот бран на инфекции „ја започна вакцинацијата против Ковид од мртва точка“, изјави за „Новости“ Зоран Бекиќ, еден од координаторите за вакцинација.

За четири дена, од 18 до 21 јули, дадени се 5.000 дози, а за три недели од јули вкупно 16.500 дози, што е видливо зголемување“, рече Бекиќ.

Тој нагласи дека во 10.800 случаи станува збор за примена на четвртата доза од вакцината против КОВИД.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО