5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Во соседството се зголемува бројот на заболени од туберкулоза, ова се симптомите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во цела 2020 година во Србија од туберкулоза заболеле четири деца до 14 години. Според последните информации, шест деца се разболеле во Нови Пазар во јануари годинава.

„Во моментов ги тестираме учениците од паралелките во кои живеат болни деца, како и нивните наставници, а до крајот на оваа недела ќе завршиме едното училиште, додека другото тестирање е планирано за следната недела“, изјави Маја Иковиќ, портпаролка на Завод за јавно здравје Нови Пазар.

Според последните податоци објавени од Батут во врска со оваа заразна болест, во текот на 2020 година едно дете на возраст од нула до четири години, едно на возраст од пет до девет години, две деца на возраст од 10 до 14 години и осум на возраст од 15 години. до 14 години.

Симптоми на туберкулоза
Најчестите симптоми на туберкулоза на кои треба да обрнете внимание се:

– слабост

– губење на апетит и губење на тежината

– зголемено ноќно потење

– Висока температура

– сува кашлица која трае подолго од три недели.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img